বহুগুণ সম্পন্ন তিল খেতি – ইয়াৰ কৃষি পদ্ধতি

প্ৰায়বোৰ তৈল শস্যৰ খেতি ৰবি বতৰত কৰা হয় যদিও বাৰিষা কালত কৰিব পৰা তিল খেতি এক গুৰুত্বপূর্ণ শস্য অসমত বিস্তাৰিতভাবে তিলৰ খেতি কৰা নহয় যদিও ঠায়ে ঠায়ে নদীৰ পাৰৰ পলসুৱা মাটিত বা বিভিন্ন চৰাঞ্চলত তিলৰ খেতি কৰা দেখা যায় গ্ৰীষ্মকালীন খেতি হিচাপে বিশেষকৈ চৰ অঞ্চলত ইয়াৰ খেতি কৰা হয় তিল খেতিক সাধাৰণতে অনুন্নত দেশৰ দখীয়া কৃষকৰ খেতি বুলি গন্য কৰা হয় কম উপাদান আৰু কম খৰচতে কৰিব পৰা তিল এক অন্যতম সুস্হসবল খেতি খৰাং সদৃশ বতৰ, উচ্চ তাপমাত্ৰাত বা বাৰিষা বৰষুণ একেবেৰে কমি যোৱাৰ পিচত মাটিত থকা জীপৰ সহায়ত অনায়াসে জীয়াই থাকিব পাৰে এনেদৰে বিভিন্ন আহুকাল পৰিবেশত উপান্ত কৃষকে তিল খেতি কৰিব পাৰে বাবে ইয়াকবর্তি থকাশস্য হিচাপে অভিহিত কৰা হয়

তিলৰ ব্যৱহাৰ :

তিলৰ বীজ খোৱা তেলৰ এক অন্যতম উৎস বীজত থকা তেলৰ পৰিমাণ ৪৬৫২ শতাংশ এই তেল ৰন্ধন প্ৰণালীত ব্যবহাৰ হোৱাৰ উপৰিও বিভিন্ন সুগন্ধি তেল, দৰব আদি প্ৰস্তুতকৰণত ব্যবহাৰ হয় অসমৰ প্ৰায়বোৰ মানুহে নানা ধৰণৰ লাৰুপিঠা, উৎসৱপার্বন আনকি মুখৰোচক চাতনি আদি বোনোৱাত তিল ব্যবহাৰ কৰি আহিছে তিলৰ খলিহৈ প্ৰটিন, কার্বহাইদ্ৰেট আৰু খনিজ লৱন বিশেষকৈ কেলছিয়াম আৰু ফচফৰাছৰ এক প্ৰধান উৎস আনকি  গৰুমহৰ খাদ্য হিচাপেও খলিহৈ ব্যবহাৰ কৰিব পাৰি

 বতৰ আৰু মাটি :

যদিও তিল খেতি বর্ষাকালীন আৰু গ্ৰীষ্মকালীন হিচাপে কৰিব পৰা যায় তথাপি কেবাদিনো ধৰি অহা নেৰা নেপেৰা বৰষুণ বা দীর্ঘদীন ধৰি হোৱা খৰাং বতৰ এই খেতিৰ বাবে অনুকল নহয় বর্ষাকালীন শস্যৰ বতৰত কেতিয়াবা অতিপাত বৰষুণৰ বাবে বীজ সিঁচাত পলম হয় সিঁচিলেও বীজবোৰ গজালি মেলাৰ পিচত গজালি নষ্ট হোৱাৰ লগতে গাগছ ৰঙা পৰি মৰি যায় সেইবাবে তিল খেতি কৰা মাটিডৰা পৰা, পানী ওলাই যোৱাৰ সুবিধা কৰা ওখ ঠাই লাগে বালিচহীয়া মাটি এই খেতিৰ বাবে উত্তম

জাত নির্বাচন :

বর্ষাকালীন জাত : কম দিনত অর্থাৎ ৭০৮০ দিনীয়া জাতৰ ভিতৰত মাধবী, গৌৰী, বিনায়ক অন্যতম আনহাতে ৯০৯৫ দিনৰ ভিতৰত কৰিব পৰা জাত এছ. টি১৬৮৩, পঞ্জাব তিল নং, নগাওঁ তিল নং আদি
গ্ৰীষ্মকালীন জাত : টি. চি. –২৫ আৰু বিনায়ক এই দুয়োটা জাতৰে কৃষিকাল ৯৫১০০ দিন
পথাৰ প্ৰস্তুতি : পথাৰ প্ৰস্তুতিৰ কাম ১৫২০ দিন মান আগৰ পৰা কৰিব লাগে যাতে পথাৰত থকা জাবৰজোঁথৰবোৰ ভালদৰে পচি জৈবিক সাৰলৈ পৰিবর্তন হয় মাটিডৰা ভালদৰে বাৰ হাল বাই ভালদৰে মৈয়াই সমান কৰি লাগে হাল বোৱাৰ আগতে বিঘাই প্ৰতি ১০ পৰা১৫ কুইণ্টল শুকান গৰুৰ গোবৰ বা পচন সাৰ প্ৰয়োগ কৰি লাগে

সাৰ প্ৰয়োগ : এবিঘা তিল খেতিৰ বাবে ইউৰিয়া কেজি, চুপাৰ ১৯ কেজি আৰু পটাছ কেজি বীজ সিচাঁৰ আগতে প্ৰয়োগ কৰি ভালদৰে মাটিৰ সৈতে মিহলি কৰি দিব লাগে

বীজৰ পৰিমাণ আৰু সিচাঁ পদ্ধতি :

বর্ষাকালীন হিচাপে কৰিব খুজিলে বীজ সিচাঁৰ সঠিক সময় জুলাই মাহৰ ১৫ তাৰিখৰ পৰা আগষ্ট মাহৰ ১৫ তাৰিখলৈ আনহাতে গ্ৰীষ্মকালীন শস্য হিচাপে কৰিলে বীজ সিচাঁৰ উপযুক্ত সময় ফেব্ৰুৱাৰী মাহৰ ১৫ তাৰিখৰ পৰা মার্চ মাহৰ ১৫ তাৰিখ এবিঘা মাটিৰ বাবে ৫৫০ গ্ৰাম বীজৰ প্ৰয়োজন বীজবোৰ মাটিৰ ইঞ্চি গভীৰতাত সিচিঁব লাগে ২০ দিন মান পিচত ঘনকৈ গজা পুলিবোৰ ১৫ চে.মি. আতৰত পাতলাই দিব লাগে

Author:
Mr. Pinkudhar Barman
Subject Mater Specialist (Agronomy)
KVK Barpeta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17  +    =  22